4 olulist asja, mida peab teadma kurkide ja tomatite säilitamisest

02.07.2018

Eesti Korteriühistute Liidu teade
2. juuli 2018

Grillihooaeg käib täistuuridel, aga mida pakkuda liha kõrvale? Eks ikka värsket Eesti kurki ja tomatit! Ent viimaste säilitamisel kiputakse tihti vigu tegema. Rahvusvahelise toidu raiskamise vastu võitlemise projektiga „Global learning approach on food waste in non-formal education“ liitunud Eesti Korteriühistute Liit annab mõned head kodused nõuanded kurkide ja tomatite säilitamiseks.

* Tomati koht pole külmkapis

Suurim viga, mida paljud meist kodus teevad, on tomatite hoidmine külmkapis -nimelt ei kannata me punapõsksed lemmikud külma. Parim koht tomatile oleks varjuline paik, kus 14-16 soojakraadi – näiteks sahver. Õigesti hoiustatuna säilivad tomatid umbes 2 nädalat.

* Tõsta kilekotist välja

Tomateid ei tohiks hoida kilekotis, vaid need võiks kaussi, kandikule või mõnda muusse kaaneta anumasse ümber tõsta.

* Tomat pole puuviljade naaber

Suur viga, mida kodudes samuti tohti tehakse, on tomatite tõstmine puuviljadega ühele alusele. Tomat eritab aga gaasilist taimehormooni etüleeni, mis kiirendab viljade valmimist – taoline naaber viib aga näiteks banaanide riknemiseni.

* Kurk ei talu niiskust ja külma

Kuigi meile meeldib värsket kurki külmkapis hoida, tasuks siiski meeles pidada, et ka värske kurk ei taha liiga külma ja niisket keskkonda – paar päeva säilib kurk külmkapi alumises köögiviljasahtlis. Aga ka kurkidele sobib kõige paremini temperatuur 15 soojakraadi ümber, nii et värsked kurgid võiks pigem sahvrisse tõsta. Aga ära kurke ja tomateid kõrvuti hoia – tomatist erituv etüleen viib kurgi riknemiseni.

Eesti Korteriühistute Liit (EKÜL) ühines rahvusvahelise toidu raiskamise vastu võitlemise projektiga. Alates möödunud aasta lõpust on Eesti Korteriühistute Liidu poolt tarbijatele suunatud tegevused senisest enam suunatud toidu raiskamise vähendamisele, keskendudes eelkõige kortermajades elavate inimeste teadlikkuse tõstmisele säästliku toidu tarbimise suurendamise ja toidujäätmete vähendamise võimaluste kohta. Uus koostööprojekt „Global learning approach on food waste in non-formal education“ viib kuues Euroopa partnerriigis ellu tarbijatele suunatud maailmahariduse programmi ja kampaania toidu säästliku tarbimise toetamiseks. Kolme aasta jooksul jõuavad EKÜLi vahendusel tarbijateni valdkonna uudised, koolitused, arutelud, trükised ja veel palju muud.

Eesti Korteriühistute Liit asutati 17. aprillil 1996 Rakveres, organisatsioon esindab ja kaitseb korteri- ja hooneühistute huve riiklikul ja kohalikul tasandil. Tänaseks kuulub Eesti Korteriühistute Liitu rohkem kui 1400 korteriühistut üle Eesti.

Kaasrahastab Euroopa Liit