Korteriühistutel seisab ees oluline tähtaeg

21.06.2021

Eesti Korteriühistute Liidu teade
21.06.2021

Eesti Korteriühistute Liidu (EKÜL) õigusosakonna juhataja Urmas Mardi tuletas liidu veebiraadiosaates „Korteriühistute taskutarkus“ kuulajaile meelde korteriühistuid ees ootava olulise tähtaja ning rääkis, mis on saanud mullu jõustunud seadusemuudatustest.

„Mullu 24.mail jõustusid seadusmuudatused, aga mis edasi saab? Palju on erinevaid tõlgendusi,“ nentis Mardi. Ta tõi välja, et mulluse seadusemuudatusega anti ühistutele ajutiselt kuni 31. oktoobrini 2020 pikendust majandusaasta aruande esitamiseks, kuna korteriühistud ei saanud pandeemia tõttu üldkoosolekuks kokku tulla. „Too tähtaeg sai ümber, tänavu see pikendus enam ei kehti ja  30. juuniks 2021 tuleb korteriühistutel esitada majandusaasta aruanne. Soovitan ühistutel seda tähtaega väga tõsiselt võtta,“ tuletas Mardi korteriühistutele meelde.

Veel jääb Mardi sõnul paljudele segaseks see, kas ka väikesed, kuni kümne korteriga korteriühistud peavad esitama majandusaasta aruande. „Kui väiksel ühistul pole valitud juhatust ning tegutsetakse ühise esindusõiguse alusel ilma juhatuse liikmeteta, siis võib pidada kassapõhist raamatupidamist ja majandusaasta aruannet esitama ei pea,“ selgitas Mardi. „Kui aga väikeses korteriühistus on juhatus valitud, siis on olukord teine, tuleb pidada tekkepõhist raamatupidamist ja esitada ka majandusaasta aruanne.“

Siiski on Mardi sõnul täna juba ministeerumis ettevalmistamisel seadusemuudatus, mis võimaldaks tulevikus väikesel ühistul juhatuse olemasolule vaatamata ise valida, kas soovitakse pidadada kassapõhist raamatupidamist ja loobuda ka majandusaasta aruande esitamise kohustusest või valida tekkepõhine raamatupidamine ja majandusaasta aruande esitamine. „Korteriühistute liit seda ettepanekut toetas, see tundub mõistlik,“ kinnitas Mardi.

TAUST: Eesti Korteriühistute Liit asutati 17. aprillil 1996 Rakveres, organisatsioon esindab ja kaitseb korteri- ja hooneühistute huve riiklikul ja kohalikul tasandil. Tänaseks kuulub Eesti Korteriühistute Liitu rohkem kui 1400 korteriühistut üle Eesti. EKÜL kuulub Euroopa elamuorganisatsioonide ühenduse Housing Europe juhatusse ning juhib samuti üleminekuriikide toetamiseks ellukutsutud erakorralist töörühma. Alates 2016. aastast on EKÜL ÜRO elamumajanduse harta keskus, mille põhitegevuseks on eluasemevaldkonna toetamine riikides, kus elamureformid veel ettevalmistamisel.

Teate edastas: Eesti Korteriühistute Liit www.ekyl.ee

Saadet saab kuulata: https://soundcloud.com/ekyl/taskutarkus_urmasmardi_sergeisaglo

 

Kõneisik:
Urmas Mardi, Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse liige, õigusosakonna juhataja
Tel: 372 50 15077
E-mail: urmas.mardi@ekyl.ee