Kas saaks ohvriteta pidutseda?

03.01.2022

Eesti Korteriühistute Liit
03.01.2022

Kuigi Eesti Korteriühistute Liit manitseb juba kümme aastat ilutulestikust kortermajade vahel loobuma, päädib aastavahetus peaaegu alati pürotehnikast põhjustatud põlengutega. „Hoiatustele vaatamata ei hooli  kahjuks mõni inimene absoluutselt teiste tervisest ja varast,“ kõlab Eesti Korteriühistute Liidu õigusosakonna juhataja Urmas Mardi karm hinnang.

„Väga kurb on lugeda teadet, kuidas pürotehnikast alguse saanud põlenguid oli aastavahetusel Eestis kokku 17, millest suurim leidis aset Tallinnas Lasnamäel, kus rõdule kukkunud ilutulestiku rakett süütas seal asunud rehvid,“ räägib Mardi. „Korteriühistute juhtide jaoks möödub kahjuks pühadeaeg igal aastal südamevärinal: kas seekord meie maja pääseb? Ega mõni huligaan majade vahel ilutulestikurakettidega möllama ei hakka?“ toob Mardi välja korteriühistute juhtide mured.

Tihti asutakse ilutulestikuvahendite kallale joobes, omamata ohutusnõuetest vähimatki aimu või satuvad ilutulestikuvahendid alaealiste kätte. „Suurte majade vahel pole palju vaja, et õnnetus oleks käes,“ nendib Mardi. Samuti kurdetakse müra ja jäätmete üle, mida ilutulestikuvahenditega detsembrikuus tekitatakse. „Tuleb ainult kaasa tunda neile lemmikloomaomanikele, kelle akna all hämardudes nagu sõda lahti läheb.“

Mardi sõnul võiks kaaluda ilutulestikuvahendite kasutamise täpsemat reguleerimist. „Paljud riigid on siin seadnud karmid reeglid.  Näiteks Saksamaa keelas ka tänavu ilutulestikuvahendite müügi, eesmärgiga vähendada pürotehnikaõnnetustest tingitud koormust koroonaviiruse laia leviku tõttu niigi ülekoormatud meditsiinile ja osad liidumaad on juba teatanud ka kohtadest, kus ilutulestiku tegemine on täielikult keelatud. Inglismaal  on aga eraisikutel ilutulestiku kasutamine tänavatel ja teedel keelatud,“ toob ta näiteid.

TAUST: Eesti Korteriühistute Liit asutati 17. aprillil 1996 Rakveres, organisatsioon esindab ja kaitseb korteri- ja hooneühistute huve riiklikul ja kohalikul tasandil. Tänaseks kuulub Eesti Korteriühistute Liitu rohkem kui 1400 korteriühistut üle Eesti. EKÜL kuulub Euroopa elamuorganisatsioonide ühenduse Housing Europe juhatusse ning juhib samuti üleminekuriikide toetamiseks ellukutsutud erakorralist töörühma. Alates 2016. aastast on EKÜL ÜRO elamumajanduse harta keskus, mille põhitegevuseks on eluasemevaldkonna toetamine riikides, kus elamureformid veel ettevalmistamisel.

Teate edastas: Eesti Korteriühistute Liit www.ekyl.ee

Kõneisik:
Urmas Mardi, Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse liige, õigusosakonna juhataja
Tel: 372 50 15077
E-mail: urmas.mardi@ekyl.ee