Korteriühistud mures: energiakulude toetusmeede nõuab arvete massilist ümbertegemist

12.01.2022

Eesti Korteriühistute Liidu teade
12.01.2022

Eesti Korteriühistute Liidu (EKÜL) poole on pöördunud murelikud korteriühistud seoses energiakulude kallinemise toetusmeetmega – korteriühistute senise levinud praktika kohaselt tehakse ühistute arved peaasjalikult ruutmeetri põhise arvestusega, kuid toetusmeede nõuab, et korterile esitataval arvel kajastuks lisaks lõppsummale ka korteri tarbitud energiakogus kilovatt- või megavatt-tundides (kWh/MWh).

„Energiakulude kallinemise toetusmeede on kahtlemata vajalik ja väga teretulnud, kuid selle rakendamisel on tekkinud palju segadust,“ nendib Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse liige ja õigusosakonna juhataja Urmas Mardi.

Samuti muretsevad korteriühistud Mardi sõnul lisakoormuse pärast, mis korteriühistu raamatupidajal kanda tuleb. „Meie poole pöördub praktiliselt iga päev mõne ühistu murelik raamatupidaja ja kõige lihtsam ning inimlikum oleks, kui toetusmeetme arvestus toimuks korteriühistute senise praktika kohaselt,” nentis Mardi. “Kui tagasiulatuvalt tuleb aga nüüd ümber teha kogu ühistu nelja kuu arved, siis on tegemist lisatööga, mis lükatakse taas korteriühistute õlule ning tuleb jällegi kõigil korteriomanikel kinni maksta,“ ohkab Mardi.

„Kuna määruses on toodud ajalised piirangud (4 kuud tagasiulatuvalt), siis on korteriühistutele ümberkorraldusteks suhteliselt vähe aega jäetud. Nii et kogu see segadus vajaks klaarimist ja täpseid juhtnööre, et bürokraatia head ja vajalikku algatust ei lämmataks,“ nentis Mardi.

Liit loodab asjasse selgust tuua 19. jaanuaril 2022 toimuval veebiseminaril. Veebiseminari kohta saab lisainfot EKÜL kodulehelt: https://ekyl.ee/koolitused/veebiseminar-mida-peab-teadma-korteriuhistu-energiahuvitise-meetme-raames/

TAUST: Eesti Korteriühistute Liit asutati 17. aprillil 1996 Rakveres, organisatsioon esindab ja kaitseb korteri- ja hooneühistute huve riiklikul ja kohalikul tasandil. Tänaseks kuulub Eesti Korteriühistute Liitu rohkem kui 1400 korteriühistut üle Eesti. EKÜL kuulub Euroopa elamuorganisatsioonide ühenduse Housing Europe juhatusse ning juhib samuti üleminekuriikide toetamiseks ellukutsutud erakorralist töörühma. Alates 2016. aastast on EKÜL ÜRO elamumajanduse harta keskus, mille põhitegevuseks on eluasemevaldkonna toetamine riikides, kus elamureformid veel ettevalmistamisel.

Teate edastas: Eesti Korteriühistute Liit www.ekyl.ee

 

Kõneisik:
Urmas Mardi, Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse liige, õigusosakonna juhataja
Tel: 372 50 15077
E-mail: urmas.mardi@ekyl.ee