Kortermaja aed pakub rõõmu igal aastaajal

26.09.2023

Eesti Korteriühistute Liidu teade
26.09.2023

„Roheala kortermaja ümber tuleks kindlasti säilitada,“ leiab Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse esimees Andres Jaadla. Kuigi linnas vaevavad korteriomanikke parkimisprobleemid, ei maksa tema hinnangul kogu ümbrust autoparklaks muuta, vaid hoolitseda selle eest, et ruumi jääks ka rohelusele. „Lahenduseks on läbimõeldud planeering ka majaümbrusele – see annab võimaluse luua esiteks korralik liiklusskeem, et autod ei pargiks suvaliselt, kus juhtub. Teisalt jääb niimoodi alles kasvõi mingil määral rohelust – võimalus muuta kortermaja ümbrus kaunimaks. Suuremal kinnistul saab luua sinna kauni aia, kus on nii silmailu kui ka koht tarbeaiale ning elanike puhkealale,“ rääkis Jaadla. „Kui maja ja ümbrus on kenasti korras, siis on see hinnatud kinnisvara.“

Jaadla sõnul soovivad kortermajade elanikud aina enam ka kogu kinnistu korrastamist. „Läbimõeldud liiklusskeem, jalgrattakohad, korralik prügimaja, roheala, mis oleks silmale ilus vaadata ja kus saaks kasvõi maitsetaimi kasvatada, kõike seda soovivad elanikud aina enam,“ rääkis Jaadla. Eeskujuks on tema sõnul majad, mis noppinud auhinnalisi kohti nii Eestimaa kõige kaunima kodu valimiselt kui ka igasügiseselt korteriühistute konkursilt. „Meie laureaatide seas on hulk häid näiteid, kuidas koduümbrust kaunimaks muuta – nii väikese kortermaja muinasjutulises aias, kus kasvavad õunapuud, kõrvitsad ja isegi kartulid, kui ka Mustamäe, Õismäe või Lasnamäe suure korrusmaja juures,“ tõi Jaadla näiteid.

Samuti on kortermajad asunud rajama pisikesi kogukonnaaedu, kus majarahvas saab ühiselt kasvõi ürdiaeda pidada. „Kui kasvõi supiroheline või teekraam on oma aiast võtta, on see ju rõõmuks kõigile. Lisaks aitavad sellised aiakooslused linnas liigirikkust säilitada,“ rääkis ta. „Kortermaja aiast on rõõmu igal aastaajal – nii kevadel, kui esimesed krookused ja lumikellukesed nina lume alt välja pistavad, suvisest lilleilust sügisese saagikoristuseni ja talvelgi, kui tuledega ehitakse näiteks aias kasvavad puud ning lapsed saavad lumememme teha,“ leidis korteriühistute liidu juht.

Näiteid kortermajadest: https://tinyurl.com/2p8us749

Aedadest saates “Korteriühistu taskutarkus”:

https://soundcloud.com/ekyl/taskutarkus-2023-kortermaja-ja-kogukonnaaed

https://soundcloud.com/ekyl/taskutarkus-2023-kortermajamustamael-mida-istutada-kortermaja

 

TAUST: Eesti Korteriühistute Liit asutati 17. aprillil 1996 Rakveres, organisatsioon esindab ja kaitseb korteri- ja hooneühistute huve riiklikul ja kohalikul tasandil. Tänaseks kuulub Eesti Korteriühistute Liitu rohkem kui 1400 korteriühistut üle Eesti. EKÜL kuulub Euroopa elamuorganisatsioonide ühenduse Housing Europe juhatusse. Samuti on liit partneriks BuildEST projektis, mis toob kokku erinevate osapoolte teadmised ja kogemused elamufondi rekonstrueerimiseks.

Teate edastas: Eesti Korteriühistute Liit www.ekyl.ee

Kõneisik:

Andres Jaadla, Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse esimees
Tel: +372 520 3987
E-mail: andres.jaadla@ekyl.ee