Eesti Korteriühistute Liit: pea pühi teistega arvestavalt

18.12.2023

Eesti Korteriühistute Liidu teade
18.12.2023

Eesti Korteriühistute Liit (EKÜL) paneb elanikele pühade eel südamele, et arvestataks ka kaaskodanikega –  nii mööduvad  pühad kõigil turvaliselt ja toredasti. „Kortermajas, kus elanikud üksteisega arvestavad, on kõigil muretum ja mõnusam elada,“ rõhutab Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse liige, õigusosakonna juhataja Urmas Mardi.

  • Jäta kõrvale häirivad jõulukaunistused

Kuigi sulle võivad helisevad-vilkuvad jõulukaunistused rõdul väga meeldida, ei pruugi naabrid olla sama meelt. „Korteriühistus võib ka kaunistused ühiselt kokku leppida – näiteks korteriühistute konkursil kauni koduümbrusega silma paistnud majad on leidnud ühise keele ka maja talvisel ehtimisel,“ tunnustab Urmas Mardi.

  • Ära elektrisüsteemi üle koorma

Kuumavad pliidiplaadid ja küpsetusahjud, kõikvõimalikud muud kodumasinad ja tehnikavidinad – nii mõnegi kodu hävitanud tulekahju on paraku alguse saanud külmkapi juhtmest või vooluvõrku jäetud telefoni laadijast.
„Tuleks vaadata, et kodu elektrisüsteem oleks korras ning mitte üle koormatud,“ rõhutab korteriühistute liidu õigusosakonna juhataja.

  • Ole elava tulega ettevaatlik

Küta ahju ja kaminat ainult tuleohutusnõuete kohaselt ning ole ettevaatlik küünaldega – hoolitse selle eest, et nende süütamine oleks turvaline. „Mitte mingil juhul ära jää magama või lahku kodunt nii, et küünal jääb põlema,“ hoiatab Urmas Mardi.

  • Arvesta naabritega

Lärmakal pidutsemisel pole kortermajas kohta, niisiis ära terroriseeri naabreid valju muusika või käraga. „Arvesta teiste elanikega ka argipäeval: pargi auto nii, et ka teised pääsevad sõitma ja kõndima, ära jäta oma mittevajalikku kraami trepikotta ning sulge korralikult aknad-uksed,“ soovitab Urmas Mardi.

  • Hoia toad soojad

Kui plaanid ära sõita ja pühad maakodus veeta, ei tohi linnakorteris siiski kütet välja lülitada – korteris peab säilima miinimumtemperatuur +18 kraadi. „Kütteta korteris võivad külmaga lõhkeda veetorud ning see võib majale suurt kahju teha,” paneb  Urmas Mardi korteriomanikele südamele.

  • Ole vajadusel kättesaadav

Kuigi igaüks meist soovib pühad rahulikult veeta, võib aga siiski ette tulla ootamatuid olukordi. „Hoolitse korteriomanikuna selle eest, et avariiolukorras oleks korteriühistul  võimalik sind kiirelt kätte saada – jäta ühistu juhatusele või haldurile oma toimivad kontaktid,“ soovitab Urmas Mardi. Samuti on oluline, et nähtav oleks korteri number, kui ohuolukorras vajad päästjate või kiirabi abi.

  • Pea ilutulestikuga piiri

Kortermaja rõdu või kitsuke hoov pole kindlasti ilutulestiku tegemise koht! “Kahjuks tuleb aga enam-vähem igal aastal ette juhtumeid, kus inimesed pürotehnikat uude aastasse lennutada üritavad, süüdates valesti suunatud raketiga elamu rõdu või koguni vigastades kedagi tõsiselt. Samuti süttivad prügikastid lohakalt minema visatud pürotehnika tõttu,” hoiatab Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse liige Urmas Mardi. Ilutulestikuvahendeid ei tohi kasutada kohas, kus see võib tekitada ohtliku olukorra – ohutu raadius oleks 30 meetrit ning enne ilutulestiku kasutamist tuleb täielikus ohutuses veenduda.

 

TAUST: Eesti Korteriühistute Liit asutati 17. aprillil 1996 Rakveres, organisatsioon esindab ja kaitseb korteri- ja hooneühistute huve riiklikul ja kohalikul tasandil. Tänaseks kuulub Eesti Korteriühistute Liitu rohkem kui 1400 korteriühistut üle Eesti. EKÜL kuulub Euroopa elamuorganisatsioonide ühenduse Housing Europe juhatusse. Samuti on liit partneriks BuildEST projektis, mis toob kokku erinevate osapoolte teadmised ja kogemused elamufondi rekonstrueerimiseks.

 

Teate edastas: Eesti Korteriühistute Liit www.ekyl.ee

Kõneisik:
Urmas Mardi, Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse liige, õigusosakonna juhataja
Tel: 372 50 15077
E-mail: urmas.mardi@ekyl.ee