Eesti Korteriühistute Liidu üleskutse: teeme kortermajade keldrid korda!

25.04.2019

Eesti Korteriühistute Liidu pressiteade
25.04.2019

Eesti Korteriühistute Liit (EKÜL) paneb ühistutele südamele, et keldri olukord hoolikalt üle vaadataks. “Kevad on Eestis ikka talgute aeg ja miks mitte üheskoos majaelanikega kelder korda teha,” kutsub üles Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse esimees Andres Jaadla.

Tema sõnul kipub majaelanikel keldritesse kogunema kraami ja mõnes keldriboksis võib leiduda suisa hirmuäratav avastus – näiteks mõne aasta eest tuli ühe kortermaja keldrist välja hunnik ohtlikke kemikaale. “Majaelanike jaoks tähendab niisugune asi sisuliselt püssirohutünni otsas elamist,” tõdes EKÜL juhatuse esimees. “Mingil juhul ei tohiks keldris hoida kemikaale või veel hullem, bensiini, mida manitsustele vaatamata mõned inimesed ikka tegema kipuvad. Sealsamas kõrval hoitakse näiteks autorehve, tapeedijääke, hooajariideid ja muud kraami, mis võib kergesti põlema minna.”

Kui oluline on keldri kaasajastamine ja iseäranis asjaolu, et keldril oleks korralik tuletõkkeuks, näitavad Jaadla sõnul hiljutised paraku inimohvritega lõppenud tuleõnnetused. “Mõlemas hoones sattusid majaelanikud ohtu seetõttu, et täitmata oli üks kortermaja olulisem tuleohutusnõue – kelder ja trepikoda peavad olema eraldatud tuletõkkeuksega, et keldri tulekahju korral ei pääseks suits ja tuli trepikotta ning elanike ohutu väljapääs majast oleks kindlustatud. Keldriuks, mis avaneb trepikotta, peaks olema tuletõkkeuks,” toonitas Jaadla. Tema sõnul tuleks maja renoveerimisel kindlasti ka kelder korda teha. “Soojustada keldrilaed, paigaldada keldrile tuletõkkeuksed ja kaasajastada boksid, see tuleks ikka ette võtta,” soovitas Jaadla.

Eesti Korteriühistute Liit asutati 17. aprillil 1996 Rakveres, organisatsioon esindab ja kaitseb korteri- ja hooneühistute huve riiklikul ja kohalikul tasandil. Tänaseks kuulub Eesti Korteriühistute Liitu rohkem kui 1400 korteriühistut üle Eesti. EKÜL kuulub Euroopa elamuorganisatsioonide ühenduse Housing Europe juhatusse ning juhib samuti üleminekuriikide toetamiseks ellukutsutud erakorralist töörühma. Alates 2016. aastast on EKÜL ÜRO elamumajanduse harta keskus, mille põhitegevuseks on eluasemevaldkonna toetamine riikides, kus elamureformid veel ettevalmistamisel.

Teate edastas: Eesti Korteriühistute Liit
www.ekyl.ee

Lisainfo:
Andres Jaadla, Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse esimees
Tel: +372 520 3987
andres.jaadla@ekyl.ee