Eesti korteriühistute renoveerimiskogemus aitab Ukrainat üles ehitada

26.05.2023

Eesti Korteriühistute Liidu teade
26.05.2023

Eesti Korteriühistute Liit (EKÜL) alustab koostöös Ukraina elamuorganisatsiooni Housing Ukraine ja ÜRO Euroopa Majanduskomisjoniga poolteist aastat vältavat projekti Ukraina sõjajärgse ülesehituse ettevalmistamiseks.

Projekt “Ukraina elamute rekonstrueerimine: suutlikkuse suurendamise ja koostööprogramm elamupiirkondade ülesehituseks Harkivis, Mõkolaivis ja Žõtomõris” toetab Ukraina sõja purustustest kannatada saanud elamupiirkondade ülesehitust Harkivis, Mõkolaivis ja Žõtomõris, aidates ette valmistada korterelamute rekonstrueerimise rahastamiseks ja ülesehituse järgseks korterelamute haldamise mudeli väljatöötamiseks vajalikke projekte.

Tegevuste tulemusel valmib igas projektipiirkonnas vähemalt kaks kortermaja renoveerimisprotsessi ja elamuvaldkonna ühistegevuse edendamise näidisprojekti, mille väljatöötamisel on arvesse võetud Eesti kogemusi kortermajade rekonstrueerimisel ja Eesti korteriühistute mudelit kortermajade ühise haldamise korraldamisel.

Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse esimehe Andres Jaadla sõnul seob Eesti ja Ukraina elamumajanduse edendajaid varasem tihe koostöö. Liidu juhitud arengukoostöö projekt aitas luua Ukraina elamuorganisatsiooni ja tõi 2018-2020  kokku elamuvaldkonna asjatundjad Eestist ja Ukrainast, et analüüsida Ukraina elamumajanduse olukorda, jagada riikide parimaid praktikaid ja kogemusi, ning teha ettepanekud Ukraina elamuvaldkonna edasiseks arendamiseks. Projekt “Ukraina eluasemevaldkonna reformide toetamine” sai teoks tänu välisministeeriumi kaasfinantseerimisele arengu- ja humanitaarabi vahenditest.

„Ukraina rühkis enne sõda väga edukalt elamumajanduse reformide teel ja meil oli väga hea meel sellele kaasa aidata. Suure kurbusega jälgime sõjategevust, kuid purukspommitatud kortermajade rajoone ootab nüüd ees mastaapne ülesehitustöö,“ rääkis Jaadla. Tema sõnul alustatakse siinsete korteriühistute praktikate toel kolme projektipiirkonna ülesehitusega seotud Ukraina ekspertide ettevalmistamist, mis võimaldaks hiljem Ukraina omavalitsustel pöörduda vajaliku toetuse saamiseks rahastajate poole, alustamaks ülesehitustöödega kohe peale sõjategevuse lõppu.  Tegevustena viiakse läbi õppeprogramm, sh õppenädal Eestis ning toetatakse Ukraina ekspertide tegevust Eesti ja UNECE oskusteabega.  Projekti toetab ESTDEV – Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus.

TAUST: Eesti Korteriühistute Liit asutati 17. aprillil 1996 Rakveres, organisatsioon esindab ja kaitseb korteri- ja hooneühistute huve riiklikul ja kohalikul tasandil. Tänaseks kuulub Eesti Korteriühistute Liitu rohkem kui 1400 korteriühistut üle Eesti. EKÜL kuulub Euroopa elamuorganisatsioonide ühenduse Housing Europe juhatusse ning on partneriks BuildEST projektis, mis toob kokku erinevate osapoolte teadmised ja kogemused elamufondi rekonstrueerimiseks.

 

Teate edastas: Eesti Korteriühistute Liit
www.ekyl.ee

Kõneisik:
Andres Jaadla, Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse esimees
Tel: +372 520 3987
E-mail: andres.jaadla@ekyl.ee