Koolitus

Õppereisid

Eesti Korteriühistute Liidu õppereisid

Igal aastal korraldab Eesti Korteriühistute Liit korteriühistute juhtidele õppereisi Eestist väljapoolt, et tutvuda erinevate riikidega elamumajandusega ning vahetada kogemusi ja õppida teiste riikide prakitikast. Õppereisidel on käidud Soomes, Rootsis, Norras, Saksamaal, Poolas, Tšehhis, Belgias, Hollandis, Portugalis, Ungaris jm.

Läti: Riia, 6.-10. november 2023

Eesti Korteriühistute Liit on koostöös Riia linna elamuhaldusettevõttega Rīgas namu pārvaldnieks ellu viimas koostööprojekti “Koolitaja koolitamine: täiskasvanute koolitajate oskuste arendamine”. 6.–10. novembrini 2023 toimus Riias koolitusnädal, mille käigus tutvus Eesti Korteriühistute Liidu õppegrupp sealse täiendõppega korterelamute haldamise ja hooldamisega tegelevatele spetsialistidele. Lisaks Rīgas namu pārvaldnieks tegevusega tutvumisele, läbiti mitmepäevane täiskasvanute koolitajatele suunatud loenguprogramm, külastati Riias kinnisvara haldureid koolitavat eraõppeasutust Juridiskā koledža ning tutvuti Riia korterelamute renoveerimise praktiliste lahendustega.

Põhja – Poola: Gdansk, 23.-27. mai 2023

EKÜLi õppereis 23.-27. mail 2023 viis huvilised Põhja-Poolasse, kus ühistujuhte võõrustas sadamalinn Gdansk. See üle 1000 aasta vana hansalinn on muuhulgas tuntud oma ajaloolise vanalinna poolest ning tänagi asub suur osa elamufondist enam kui sajandivanustes majades. Selliste elamute energiatõhususe parandamine tähendab tihti restaureerimist, konserveerimist ning loomulikult tihedat koostööd ehitusettevõtte, ajaloolaste ja arhitektide vahel, et taastada või säilitada nende elumajade traditsiooniline välisilme ka pärast tööde lõppu. Seda unikaalset renoveerimiskogemust linnale kuuluvates kortermajades ning samuti näiteid uutest kortermajadest tutvustas EKÜLi õppegruppi vastu võtnud Gdanski Linnavalitsus.

Soome: Helsingi, 14.-16. juuni 2022

2022. aasta suvel viis EKÜL õppereis Soome, kus toimus rahvusvaheline elamumajanduse festival. Kolmepävase külastuse sisse mahtus mitmeid eriilmelisi kohumisi, mille hulgas:
– külastati Helsingi nutikas Kalasadama piirkonnas asuvat kortermaja Sompasaari Sumppi, kus ühistu liikmed tutvustasid seda, kuidas ühiselt endale maja ehitati ja kuidas täna elu ühistus käib;
ettevõte Smart Heating tutvustas renoveeritud kortermajja paigaldatud ventilatsioonisüsteeme ja hooneautomaatikat;
tutvuti erakordse korterelamu katuseaaiaga Helsingi Jätkäsaari linnaosas, kus testitakse, kas “roheline fassaad” kaitseb hoonet keeruliste ilmaolude eest, milliseid taimi saab kasvatada Soome kliimas mere ääres asuva kortermaja katusel, ja kuidas kortermaja elanikud katuseaeda kasutavad;
viidi elamumajanduse festivali raames Aalto Ülikoolis läbi Eesti elamuvaldkonda ja hoonete renoveerimist tutvustav seminar koos Taltechi, Majandus ja Kommunikatsiooniministeeriumi ja Housing Europe’iga;
kohtuti FinEst Twins projekti ja kaasava linnaarenduse lahendusega Maptionnaire;
külastati koos Espoon Asunnot esindajatega rekonstrueeritud kortermajade näiteid Espoos;
– aeti juttu tänastel aktuaalsetel riigikaitset, majandust ja elamuvaldkonda puudutavatel teemadel Eesti saatkonnas Helsingis.

Valgevene: Minsk, Nesviži, Mir, Lida, 19.-23. mai 2019

2019. aasta suvel viibis Eesti Korteriühistute Liidu õppegrupp koolitusreisil Valgevenes. 5-päevase programmi jooksul külastati Minskit, Nesviži, Miri ja Lidat. Minskis võtsid Eesti ühistujuhte vastu Valgevene arhitektuuri ja ehituse ministeerium ning Valgevene Presidendi Avaliku Halduse Akadeemia. Osaleti ÜRO Arenguprogrammi eestvedamisel toimuval rahvusvahelisel seminaril, kus tutvustati Valgevene elamumajandust ja linnaarengut. Seminarile järgneval õppepäeval külastati Minski kortermaju ja tutvuti linna arenguga viimase 20 aasta jooksul.

Leedu: Vilnius, Kaunas, Klaipeda, 5.-9. juuni 2017

2017. aasta suvel sõitis Eesti Korteriühistute Liit tutvuma Leedu kogemustega kortermajade renoveerimisel ja energiatõhususe saavutamisel. Eesti korteriühistute juhte võtsid vastu Leedu Keskkonnaministeeriumi elamuosakond ja Leedu Omavalitsuste Assotsiatsioon. Vaadati, mida on elamumajanduses ära tehtud kolmes suuremas Leedu linnas ning selle kõrval jõuti 5- päevase bussireisi jooksul nautida ka kaunist Leedumaad ennast.

 

Soome: Porvoo, Turu, Helsingi, 8.-10. juuni 2016DSC_0602

Korteriühistute 2016. aasta õppereis viis tutvuma soomlaste saavutustega: muuhulgas külastati Põhjamaades unikaalset Jyrkkälänpolku majadeüksust Turu linnas, kus kahe maja fassaadi katavad päikesepaneelid.

Anvar Kima (ühistujuht): Põnevat vaatamist jagus õppereisil igasse päeva: Porvoos külastasime näiteks koostootmisjaama, sealne tehnoloogia oli vägagi muljetavaldav. Väisasime ka A-klassi energiasäästlikke väiksemaid pereelamuid, ENSTOs tutvusime enenergiasäästu võimalustega hoonete arendamisel. Energiasäästu küsimused on Soomes, nagu ka mujal Euroopas, samuti väga olulised. Palju on juttu passiivmajadest ja võimalusest ise energiatootjaks hakata – vaidlusküsimuseks ongi siin piir energia tarbimise ja tootmise vahel.

Loe reisimuljeid ajakirja Elamu 2016. aasta 3. numbrist.

 

Rootsi: Stockholm, 9.-13. juuni 2015

2015. aasta suvel korraldas Eesti Korteriühistute Liit õppereisi Stockholmi, et tutvuda Rootsi eluasemevaldkonna põnevate arengutega viimastel aastatel ja uuenduslike lahendustega kortermajade renoveerimisel. Külastasime korterelamuid ja kohtusime Rootsi tuntud elamuvaldkonna organisatsioonidega SABO ja Riksbyggen jm. Õppeprogrammist ülejääva vaba aja veetsime Stockholmis, Drottingholmis ja Sigtunas.

Norra: Oslo, 12.-18. mai 2014

Eesti Korteriühistute Liit ja Norra Korteriühistute Liit korraldas 12.-18.mail 2014 Oslos õppenädala korteriühistute juhtidele.

Õppenädalat toetas Põhjamaade Ministrite Nõukogu programmi Nordplus Adult raames.

Õppenädala teemad:
– Norra elamusektori majanduslik taust
– Norra Korteriühistute Liidu tegevus
– Kortermajade haldamine Norras
– Nõuded ehitistele Norras – TEK 10
– Madalenergiamajad ja energiatootmine Norras
– Renoveerimise rahastamine Norras
– Renoveeritud ja uute kortermajade külastused Oslos ja Oslo lähiümbruses

Tšehhi:Praha, 26.-31. august 2013

Sel suvel sõitis Eesti Korteriühistute Liit külastama Praha linna ning tutvuma sealsete korteriühistute elu ja tegevusega. Meid võttis vastu Tšehhi ja Moraavia Elamukooperatiivide Liit ning lisaks õppeprogrammile ning kortermajade külastamisele vaatasime ringi ka imekaunis Prahas ja selle ümbruses. Lähemalt loe ajakirja Elamu 2013. aasta viimasest numbrist.

Venemaa: Sankt Peterburg, 5.-9. september 2012

2012. aasta 5. – 9.septembril toimus laevareis Sankt Peterburgi. Reisil tutvusime Peterburi elamumajanduse ja korterelamutega, kohtusime Peterburi Korteriühistute ja Elamukooperatiivide Liiduga ning saime tänase Peterburiga tuttavaks.

Läti: Riia ja Jelgava, 22.-23. august 2011

2011. aasta augustis käisid korteriühistute juhid tutvumas Läti kortermajadega Riias ja Jelgavas. Meid võttis vastu Riia Korteriühistute Liit.

Baierimaa ja Austria, 13.-21.juuni 2008

13.- 21. juunil 2008 viibis 33 korteriühistu juhti koos Eesti Korteriühistute Liidu esindajatega reisil Baierimaal ja Austrias. Münchenis tutvuti Saksamaa ja Baieri liidumaa elamumajandusega ning pilootprojektidega Müncheni ühes suuremas elamukooperatiivis GWG (Gemeinnützige Wohnstätten- und Siedlungsgenossenschaft mbH).

Lisaks tutvuti väikese Rothenburgi linnaga, külastati baieri kuninga Ludwig II losse, imetleti kauneid vaateid Alpidele Saksamaa kõrguselt teiselt mäelt Karwendelilt ja veedeti päev imekaunis Salzburgis.

Loe reisi kohta läehmat ajakirja ELAMU 2008. aasta väljaannetest.

10.-18. mai 2007 – Rootsi ja Holland

10.-18. mail 2007 osales 40 korteriühistu juhti üle Eesti õppereisil Rootsis ja Hollandis.

Stockholmis oli meie õppeseltskonna vastuvõtjaks Rootsi Korteriühistute Liit (HSB), kelle esindajatega koos külastati elamukooperatiivi Äpplet ja vana industriaalpiirkonda Järla Sjö.

Hollandis kuulati Hollandi Korteriühistute Liidu (Aedes) kontoris Hilversumis ettekandeid Hollandi elamumajandusest ja selle finantseerimisest Aedese ning Hollandi Rahvusvahelise Elamumajanduse Garanteerimise Forndi esindajatelt ning arutleti ühiselt tänaste elamumajanduse valupunktide üle. Lisaks külastati provintsilinna Woerdenit, kus tutvuti korteriühistu Stichting Woonbelangen Weidegebied tegevusega.

Õppepäevade vahele mahtus ka tihe kultuuriporgramm ja tutvumine vaatamist väärivate paikadega. Näiteks külastati Keukenhofi lilleaeda, pealinna Amsterdami, 17.sajandile iseloomulikku tuulikute küla Zaanse-Schansi vabaõhumuuseumis, Hollanid valitsuse ja parlamendi linna Haagi, endist kuningliku perekonna suveresidentsi Het Loo paleed ja palju muud.